Археологи гадають про походження залізного кулі часів Золотої Орди

0
384

Літній сезон розкопок самарських археологів виявився багатий на унікальні знахідки. “В цьому сезоні ми провели три археологічні експедиції. Кожна з них дала вражаючі знахідки. Загадкою нинішнього сезону став залізний кований порожнистий усередині куля діаметром 8 сантиметрів. Якщо врахувати, що в XIII-XIV століттях кували залізо, а не лили, то це показник найвищої майстерності коваля. Невідомо і практичне застосування нашої знахідки. Поки ми припускаємо, що це частина булави”, – сказала завідуюча відділенням археології Самарського обласного історико-краєзнавчого музею ім. Алабина, Ганна Кочкіна.


Археологи гадають про походження залізного кулі часів Золотої Орди

Куля був знайдений в районі Муромського містечка – болгарського городища на Самарської Луці. Це поселення виникло на рубежі X-XI століть нашої ери і стало одним з найбільших міст Волзької Болгарії. Територія Муромського містечка – 150 гектарів, повідомляє РИА-Новости.

“Унікальність цієї пам’ятки історії в тому, що після того як місто був зруйнований Батиєм у 1236 році, на цьому місці більше ніхто не жив. Ми можемо в чистому вигляді отримати характерні особливості культури монгольської Болгарії”, – сказала керівник експедиції. За словами археологів, на території Муромського містечка були знайдені і унікальні дитячі іграшки.

“Завжди особливий інтерес викликають так звані дитячі знахідки. В цьому році ми знайшли частини маленьких глиняних коників і стародавню брязкальце, що досить рідко для розкопок”, – сказала археолог.

Як розповів РІА Новини керівник ще однієї експедиції Дмитро Сташенков, “вперше були проведені дослідження на поселенні епохи Золотої Орди і села Мала Рязань Самарської області”.

“Унікальні матеріали, отримані в результаті розкопок на високому березі Волги, дають можливість припустити масову розправу над жителями селища. Можливо, вони стали жертвами міжусобних чвар монгольської знаті”, – сказав співрозмовник агентства.

За його словами, “вже перший штик лопати приніс загадкові знахідки – фаланги пальців”.

“На глибині 25 сантиметрів були знайдені поховання. У півметра від поверхні землі поховання були вже в кілька ярусів. Нас вразила велика кількість кісток немовлят. Причому наші знахідки підтверджують історичний факт, що в той час грудних дітей вбивали ударом об камінь”, – розповів Дмитро Сташенков.

В ході трьох експедицій були також знайдені різноманітні предмети побуту часів Золотої Орди – ножі, ланцюги, коса, намисто зі скла та інші. Знахідки самарських археологів поповнять колекцію Самарського обласного історико-краєзнавчого музею ім. Алабина. Крім цього, найближчим часом вони будуть включені в експозицію спільного російсько-канадського проекту “Господарі степів: стародавні кочівники Росії і Канади”.

Попередня статтяВідкрито ще один супутник Сатурна
Наступна статтяЗа крок від нобелівки? творці мрнкових вакцин проти covid стали лауреатами премії ласкера 2021 року