Чому сохнуть листя у баклажанів в теплиці і що робити

0
94

Вміст

  • 1 чому засихають листя у баклажанів
    • 1.1 невідповідний грунт
    • 1.2 неправильний полив
    • 1.3 перепади температури
    • 1.4 нестача світла
    • 1.5 недолік поживних речовин
    • 1.6 стрес від пересадки
    • 1.7 пошкодження коренів
    • 1.8 надлишок сонячного світла
    • 1.9 хвороби і шкідники
  • 2 що робити, якщо сохнуть листя у баклажанів в теплиці
    • 2.1 правильний догляд
    • 2.2 лікування хвороб
    • 2.3 знищення шкідників
  • 3 профілактичні заходи
  • 4 висновок

Сохнуть листя баклажанів в теплиці – проблема, з який може зіткнутися кожен городник, який вирощує цю культуру. Неприємність відбуватися по ряду причин. Щоб з’ясувати, з якої саме, слід звернути пильну увагу на дотримання правил агротехніки і сама рослина.

Баклажан-примхлива культура, що вимагає хорошого догляду, як в теплиці, так і у відкритому грунті

Чому засихають листя у баклажанів

Якщо у баклажанів сохнуть листя, причинами цього можуть бути різні обставини. Будь-яке порушення агротехніки або невідповідність умов в теплиці відбивається на рослині. В’янення, пожовтіння, всихання листових пластин є тривожним симптомом і вимагає якнайшвидшого усунення причин його виникнення.

Увага! помітивши, що листя баклажанів, що ростуть в теплиці, сохнуть, потрібно негайно починати боротьбу з цією проблемою.

Невідповідний грунт

Для хорошого розвитку баклажанів при їх посадці в теплицю потрібно правильно підбирати грунт. Рослина віддає перевагу поживну і пухку землю, яку бажано готувати ще з осені. Не можна висаджувати баклажани в щільну або важку, торф’яний грунт, а також не рекомендується використовувати для цього піщаний або надто легкий грунт. У разі, коли в теплиці саме такий субстрат, культура буде неправильно розвиватися, її листя стануть сохнути, жовтіти і опадати.

Грунт для висадки баклажан повинен мати хорошу аерацію

Неправильний полив

Баклажани дуже люблять воду, але перезволоження для них, як і пересушування, вкрай небажані. У першому випадку коріння рослини починають гнити, а в другому — сохнути, що насамперед відбивається на стані надземної частини куща.

Оптимальним для баклажанів, що ростуть в теплиці, вважається дворазовий полив в тиждень. Коли на рослині зав’язуються квіти і плоди частоту зволожень збільшують до трьох разів. Води при цьому використовують близько 5 літрів на одну рослину.

Попередження! листя баклажанів в теплиці можуть сохнути через їх поливу холодною водою або попадання рідини на зелені частини культури.

Культуру поливають під корінь, при цьому найкраще використовувати крапельне зрошення

Перепади температури

Баклажан – рослина теплолюбна, болісно реагує на холод, але при температурі в теплиці більше +27 °с воно також відчуває себе погано. Через сильну спеку листя культури сохнуть, втрачають пружність і опадають. Не допускати проблеми допомагає регулювання температурного режиму. Під час підвищення показників термометра в теплиці відкривають двері і вікна, але на ніч все закривають, оскільки якщо температура впаде до +15 °с, баклажани захворіють і перестануть формувати плоди. Листя при цьому також можуть пожовтіти і засохнути.

Брак світла

У теплиці рослина часто страждає від нестачі світла, для чого городники встановлюють там фітолампи. В результаті при нерозумному їх застосуванні листя баклажанів отримують опіки, пластини починають сохнути і скручуватися.

Щоб кущі отримували достатньо світла, їх потрібно правильно висаджувати. Баклажани розлогі і потужні, не переносять близького розташування один до одного, розміщують їх максимум по три штуки на квадратному метрі. Також важливо при вирощуванні в теплиці формувати їх в один або два стебла, щоб зайві пагони не загущали посадки. В іншому випадку кущі будуть позбавлені сонячних променів, і їх листя також почнуть сохнути.

Недолік поживних речовин

Зовнішній вигляд кущів баклажан змінюється і через нестачу елементів живлення. Зазвичай листя набувають жовтого кольору, скручуються і сохнуть в зв’язку з нестачею калію. Крім цього, вони можуть світлішати і в’янути через дефіцит азоту. Якщо листові пластини стають жовтуватого відтінку, а їх прожилки залишаються темно-зеленими, це свідчить про нестачу магнію.

Впоратися з проблемою допомагають підгодівлі. Зазвичай їх вносять за наступною схемою:

  1. після пікіровки і за тиждень до пересадки в теплицю баклажани поливають розчином калію, фосфору та азоту.
  2. через пару тижнів після висадки удобрюють тієї ж сумішшю.
  3. в момент цвітіння і зав’язі плодів калієм і фосфором.

Зауваження! надлишок корисних речовин, так само, як і їх недолік негативно позначається на зовнішньому вигляді кущів.

В якості добрива баклажан можна використовувати універсальні склади для овочевих культур

Стрес від пересадки

Щоб рослина не отримувало стрес після пересадки, часто при вирощуванні в теплій теплиці баклажани відразу сіють на постійне місце. А якщо доводиться ростити розсаду в домашніх умовах, то рекомендується правильно її гартувати. У разі, коли кущі не проходять адаптацію, їх листя починає сохнути і відпадати. Процес цей природний, і зазвичай через кілька тижнів до культури повертається здоровий вигляд.

Рада! розсаду слід загартовувати за півмісяця до пересадки: виносити на вулицю або в теплицю, поступово збільшуючи час її перебування там.

Пошкодження коренів

Часто ніжна коренева система баклажан при їх пересадці в теплицю пошкоджується, через що листя може сохнути і змінювати колір. Щоб так не відбувалося, вирощувати розсаду найкраще в торф’яних горщиках або окремих стаканчиках і переміщати на грядку разом з грудкою землі методом перевалки.

Попередження! коріння також можуть постраждати при активному розпушуванні, тому грунт обробляють на глибину не більше 5 см.

Надлишок сонячного світла

У жарку погоду листя баклажанів можуть сохнути через сонячного світла, хоча в теплиці таке буває нечасто. Зазвичай так відбувається, коли рослини поливають по верху.

Хвороби і шкідники

Сохнути листя баклажанів може і через різних захворювань або атак шкідників. При цьому проблема відразу відбивається на зовнішньому вигляді кущів. Крім висихання листових пластин, вони починають жовтіти, в’янути і опадати. Серед захворювань баклажанів найчастіше діагностують:

  1. фузаріоз. Джерелом хвороби є грунт, розсада або насіння. Грибок часто проявляє себе в момент цвітіння культури. При цьому спочатку сохнуть і стають жовтими її листя, а потім уражається вся надземна частина рослини. Часто фузаріоз з’являється на кислому грунті.
  2. сіра гниль. Грибок, через якого сохнуть і коричневеют листя. З’являється в спеку при високій вологості.
  3. мозаїка. Вірус, що характеризується візерунками жовтого кольору на листі. Зазвичай його розносять комахи, або він потрапляє на кущ через брудний інструмент. Хвороба не піддається лікуванню.
  4. фітофтороз. У теплиці провокується порушенням сівозміни.
  5. хлороз. Виникає у зв’язку з дефіцитом харчування.

Сохнути листя баклажанів можуть і через комах. У теплиці на рослини найчастіше нападає попелиця, білокрилка і павутинний кліщ.

Якщо з хворобою або шкідниками вчасно не почати боротьбу, все посадки можуть загинути

Що робити, якщо сохнуть листя у баклажанів в теплиці

У разі, коли листя баклажанів жовтіють і сохнуть, насамперед слід зрозуміти, через що виникла проблема. Даний ознака є симптомом патологічного процесу і проходить тільки при усуненні його причини. Чим швидше це зробити, тим вище ймовірність врятувати урожай.

Правильний догляд

Якщо листя стали сохнути через неправильне догляду, то крім його корекції слід допомогти баклажанів впоратися зі стресом. Бажано провести підгодівлю дріжджами або борною кислотою. У першому випадку 10 г продукту розводять в 10 л води кімнатної температури, настоюють два дні, додають у воду в пропорції 1:10, проводять обприскування. У другому випадку 5 г бору розчиняють в 10 мл гарячої води, розбавляють 10 літрами холодної, зрошують посадки.

Лікування хвороб

При хворобах баклажанів з кущів зрізають і спалюють все листя з ураженими ділянками. Далі посадки обробляють спеціальними препаратами: при фузариозе – беназолом, фундазолом, консенто, при вертициллезном в’яненні – превікуром, витаросом, топсином-м

В якості профілактики вищевказаних недуг, а також тютюнової мозаїки баклажани в теплиці обприскують молочною сироваткою або дріжджами.

Знищення шкідників

Якщо на рослини напали шкідники, то при невеликих їх скупченнях кущі обробляють настоєм цибулиння, часнику, чорнобривців або мильним розчином. Якщо такі дії не приносять результатів, то застосовують біологічні засоби або інсектициди. Від павутинного кліща добре допомагають крафт, клещевит, неорон, актара, актеллик.

Щоб відлякати комах, проводять профілактичні процедури. Багато овочівники для цього вирощують в теплиці пижмо, календулу, чорнобривці. Вони не дають завестися на грядках гусеницях, колорадському жуку, мурашкам і навіть нематоді.

Профілактичні заходи

Щоб листя баклажанів в теплиці не почали сохнути, рекомендується проводити профілактичні заходи. Основний з них є організація належного догляду: правильний полив, підтримання вологості і температури, своєчасне добриво, боротьба з шкідниками і хворобами. Культура швидко реагує на помилки агротехніки, її листові пластини починають жовтіти, сохнути, в’янути і в підсумку опадають, квітки дрібнішають, зав’язі не утворюються. Вберегти урожай можна, лише забезпечивши всі необхідні умови.

Заходами, які попереджають появу проблем, вважаються:

  1. оновлення грунту. Сівозміну в теплиці дотримуватися складно, тому щорічно верхній шар грунту в ній рекомендується знімати і замінювати його новим. Обов’язково перед посадкою обробляти землю: важку розпушувати гноєм або піском, кислу вапнувати, торф’яну змішувати з компостом або дернової грунтом.
  2. розпушування грунту. При настанні вегетації процедура не просто допомагає надходити повітрю до коріння баклажан, але і значно зменшує ризики розвитку грибкових захворювань.
  3. загартовування розсади. Щоб молоді паростки не почали сохнути після посадки, їх до висадки в грунт поступово привчають до умов в теплиці.
  4. організація правильного зволоження. На початку вегетаційного періоду на один кущ витрачають близько трьох літрів води раз на тиждень, з настанням цвітіння 4-5 літрів кожні три дні. При цьому розчин для зволоження повинен бути приблизно такої ж температури, як і грунт. Процедуру проводять ввечері, строго під кущ, не допускаючи попадання води на листя.
  5. провітрювання теплиці. З приходом жарких днів в приміщенні стає душно, через що його часто провітрюють. Іноді для зниження температури між рядами ставлять ємності з холодною водою.
  6. профілактика захворювань. У теплиці баклажани частіше піддаються хворобам, тому перед посівом матеріал бажано витримувати в розчині марганцю, а грунт дезінфікувати. Досвідчені овочівники радять регулярно обприскувати рослини народними засобами, або кілька разів на сезон фунгіцидами типу триходерміну або антрактолу.

Баклажани в теплиці краще висаджувати подалі від входу в неї

Висновок

Сохнуть листя баклажанів в теплиці – тривожний знак для кожного городника. Послужити цьому може комплекс причин, які слід швидко діагностувати і постаратися виправити. Листя можуть сохнути через хворобу, невідповідного мікроклімату в теплиці, патологічних процесів. Крім цього, так може виражатися природна реакція баклажанів на стрес. Якщо городник вчасно помітить проблему і усуне її причину, то культура швидко відновить сили і зможе принести хороший урожай.

Попередня статтяЯк зробити вічний ліхтарик без батарейок. Варіант з високою яскравістю і тривалістю світіння
Наступна статтяСорт картоплі луговський: характеристика і опис, відгуки, фото