Гітарний передпідсилювач за мотивами fender

0
78

Вітаю всіх зайшли!

Часом при активній “гітарної” життя потрібно не тільки безліч різноманітних примочок, але і цілі преампи (передпідсилювачі). Потрібно відзначити, гітарний підсилювач, або голова, за класичною топології складається з двох блоків – передпідсилювач, що займається обробкою звуку, коригуючий ачх, а також кінцевий підсилювач, службовець для посилення сигналу для подачі на динамік. Звук того чи іншого підсилювача, або комбопідсилювача буде дуже сильно залежати від встановленого преампа, так як саме в ньому створюється потрібна “гітарна” ачх, забирається зайвий “пісок” або низькочастотне “бубоніння”. Багато преампи мають кілька каналів, наприклад, чистий і перевантажений, призначення яких очевидно. Збірка преампа своїми руками може знадобиться, наприклад, для заміни штатного в комбопідсилювачі, якщо звук чимось не влаштовує. Також окремі преампи часто використовуються гастролюючими музикантами, коли доводиться використовувати для гри абсолютно різне обладнання, яке є на тому чи іншому майданчику. Власний преамп можна включати в петлю розрив (send-return), таким чином подаючи сигнал відразу на кінцевий підсилювач, в цьому випадку звук буде передбачуваним завжди, незалежно від того, яке обладнання є на майданчику. Ну і звичайно ж саморобний преамп можна використовувати для створення свого комбіка, зібравши додатково кінцевий підсилювач. Комбінувати можна різні кінцеві підсилювачі і преампи (при узгодженні вхідного і вихідного опорів), в залежності від необхідної потужності. Нижче представлена схема” транзисторного ” двоканального преампа, покликаного імітувати звук підсилювачів fender.

Побудована схема на 6-ти операційних підсилювачах, в даному випадку використовуються tl072, застосувати можна також tl082, ne5532, досить ймовірно, що заміна відіб’ється на звуці, тому можна поекспериментувати. Враховуючи, що tl072 містить два канали, буде потрібно 3 мікросхеми. Після вхідного каскаду сигнал “роздвоюється” і йде по двох ланцюгах, кожна з яких відповідає своєму каналу. Мікросхема ic1 відповідає за формування перевантаженого звуку, перший каскад є підсилювальним, посилення регулюється ручкою gain, за обмеження відповідає другий каскад, в ланцюзі зворотного зв’язку якого включені кілька діодів. Принцип формування перевантаження абсолютно стандартний, як і в багатьох гітарних примочках. На схемі є перемикач drive select, з його допомогою можна перемикати канали – або сигнал піде через ic1 і буде перевантажуватися, або сигнал піде через ic2a, що відповідає за формування ачх чистого сигналу. Як можна помітити, на схемі є два регулятора гучності, один для чистого каналу, а другий для перевантаженого, що дуже зручно. На виході преампа є пасивний темброблок для регулювання високих, середніх, низьких частот, а також додатковий підсилювальний каскад для компенсації втрати амплітуди на темброблоці. Таким чином, всього для побудови премпа потрібно 6 потенціометрів (для плавності регулювань потрібно дотримуватися зазначену на схемі характеристику), 3 мікросхеми і хороша жменька розсипних компонентів. Схема містить багато фільтрів, частоти зрізів яких задаються номіналами rc ланцюгів, тому при складанні важливо дотримуватися зазначені номінали, щоб в кінцевому підсумку звук вийшов саме такий, який закладався при проектуванні схеми.

Харчується схема від двополярного напруги, напруга живлення в кожному плечі має бути по 15в, тобто загальний розмах в 30в. Схема джерела живлення наведена на принциповій схемі в нижньому лівому кутку. Найзручніше в якості первинного джерела напруги взяти малопотужний трансформатор з двома вторинними обмотками, або однієї з відведенням, напруга кожної обмотки має бути приблизно 15-20 вольт. З огляду на, що струм споживання схеми досить малий і не перевищує пари десятків міліампер, підійде навіть найменший і малопотужний трансформатор, хоч на 10-15вт, при цьому він не займе багато місця. Напруга випрямляється діодами, підійдуть 1n4007 або готова діодна збірка, далі, після конденсаторів-фільтрів слідують пара стабілізаторів, які формують стабілізовану вихідну напругу ±15 . В даному випадку використовується lm7815 в позитивному плечі і lm7915 в негативному. Кожен електролітичний конденсатор в ланцюзі живлення зашунтований керамічним на 100 нф, не варто нехтувати цим фактом, адже фільтрація живлення для звукових схем дуже важлива, особливо для преампа.

Вище наведена друкована плата для преампа з розташуванням деталей. Друковану плату можна виконати методом лут, роздрукувавши даний малюнок прямо на термотрансферного папері. При бажанні і наявності вільного часу можна перемалювати плату в програмі sprint layout або інших більш просунутих, в цьому випадку можна коригувати посадочні місця під наявні під рукою компоненти, так як різні деталі навіть одного номіналу можуть мати різну відстань між висновками. Дана плата передбачає установку потенціометрів, що дуже зручно в деяких випадках. Не потрібно передбачати окремий кріплення плати-цілком достатньо закріпити вали потенціометрів на передній панелі корпусу. Виконати преамп можна самим різними способами, наприклад, у вигляді педалі, взявши замість тумблера перемикання каналів 3pdt кнопку, тоді включати чистий або перевантажений звук можна буде прямо під час гри. Можна виконати преамп як окрему “коробочку” і вивести від неї футсвітч для перемикання каналів, все в залежності від потреби і мети використання. Вдалої збірки!

Джерело (source)

Попередня статтяЧорнобильські гриби живляться радіацією
Наступна статтяЧи можна грейпфрут при підвищеному тиску