Осінні підгодівлі для рослин на дачі

0
80

Калійні добрива

Калій, що вноситься в грунт в кінці сезону, допомагає підготувати рослину до холоду і збільшує опірність хворобам.

Більшість калійвмісних підгодівлі (хлористий калій, калійна сіль та ін.) містять хлор, що пригнічує ріст садових культур.

Використовують добрива з обережністю. Щоб до весни хлор вимився з верхнього грунтового шару, добриво вносять ранньою осінню.

Сірчанокислий калій не містить хлористих сполук, тому користується особливою популярністю при підготовці грунту для коренеплодів, плодових і ягідних культур.

Суперфосфат

Фосфор присутній в добривах у важкозасвоюваній формі. За осінньо-зимовий період під дією хімічних процесів він стає більш доступним для рослин. Навесні на збагаченій землі швидше розвивається коренева система, а прискорення обмінних процесів сприяє ранньому плодоношенню.

Залежно від процентного вмісту корисної речовини виділяють простий і подвійний суперфосфат. Обидва підходять для обробки пристовбурних кіл яблунь, слив, вишні та груш. Для підгодівлі досить 20-40 м суперфосфату на 1 кв.метр.

Фосфоритне борошно

Фосфоритне борошно виділяє до 25% корисної речовини при внесенні на кислі грунти. Як і інші фосфорні добрива, її необхідно закладати в землю, а не розсипати по поверхні. Для чагарників і дерев підгодівлю закопують в лунки на глибину 10 – 15 см.

Комплексні мінеральні добрива

Розрахувати, якого конкретно елемента не вистачає землі, складно. Садівники частіше використовують універсальні комплекси добрив, що містять відразу кілька мікроелементів і підходять для будь-яких грунтів і культур.

  • нітрофоска. Препарат, що містить 10% калію і по 11% азоту і фосфору.
  • діамофоска. Гранули з азоту, калію і фосфору в пропорції 10:26:26.
  • фосфорно-калійне добриво “осінь”, крім основних елементів збагачене магнієм і кальцієм.

Доломітове борошно

Буряк, морква, картопля, а також багато кісточкові інших добрив воліють доломітове борошно. Вона знижує кислотність грунтів, створюючи сприятливі умови для росту і розвитку плодів. Порошок засипають по краю пристовбурних кіл або вносять під перекопування на 10-15 см.

На відміну від листяних культур і коренеплодів хвойні не переносять добриво азотом, а ось магній, що міститься в доломітовому борошні, споживають активно.

Добриво сидератами

Противники хімії для збагачення грунту використовують виключно натуральні підгодівлі і сидерати. Восени сіють гірчицю білу, жито, овес, ріпак, віку. Підзимовий посів сприяє природному розпушуванню грунту, проте важливо не сіяти після сидератів культури того ж сімейства. Це підвищує ризик захворювань.

Визрілий компост

Під час осінньої перекопування можна внести в землю компост. До весняного посіву він перепріє, наситить грунт поживними речовинами, розпушить важкий грунт.

Компост часто використовують для підживлення ягідних чагарників. Його викладають по всій площі пристовбурного кола.

Перегній, отриманий не тільки з сидератів, а й зі старого листя, гною і трави, вважається кращою їжею для корисних бактерій. Останні є захисниками садових культур від хвороб.

Восени перегноєм прийнято покривати міжряддя полуниці, присипаючи зверху соломою або тирсою.

Торф

Торф застосовують в комплексі з іншими органічними підгодівлями. Для компенсації підвищеної кислотності додають невелику кількість золи або вапна. Восени їм удобрюють грядки для посіву картоплі і ряди полуниці.

Біогумус

Органічна маса з перероблених хробаками посліду, бур’янів і харчових відходів насичує землю гуміновою кислотою і десятками корисних елементів.

Біогумус використовують під час подзимнего посіву цибулі та часнику. По 2-3 літри рідкого добрива заливають в лунки плодоносних і ягідних чагарників. Їм же поливають газон для насиченого кольору.

Гній

Додавання гною в лунки при посадці саджанців може «спалити» більшість рослин. Краще зайнятися підгодівлею грядок з осені. Досить розкидати по 2-3 кг органіки на метр і перекопати на глибину лопати.

Зола

Зола-комплекс поживних елементів, що включає фосфор, калій, кальцій, магній і т.д. Вона знижує кислотність грунту і допомагає саджанцям швидше вкорінюватися. Особливо люблять золу пасльонові: томати, картопля, перці.

Щоб результат осінньої підгодівлі збігся з очікуванням, важливо не перестаратися з кількістю добрив. У більшості випадків грунт краще недогодувати, ніж перенаситити. Додати ще одну порцію мікроелементів можна вже перед висадкою розсади навесні.

Попередня статтяГігантського лосося назвали лохнеське чудовисько
Наступна статтяУ Чилі зникло ціле озеро