Російські археологи виявили в Єгипті незвичайні мумії

0
249

Російські археологи виявили в єгипетському оазисі Ель-Фаюм відразу кілька мумій греко-римського періоду, аналоги яких поки не були відомі в єгиптології, повідомляє РИА-Новости.


Російські археологи виявили в Єгипті незвичайні мумії

Російська археологічна місія веде розкопки в районах Єгипту – в стародавній столиці Мемфісі, в приморській Олександрії, на півдні країни в передмісті Луксора. Але справжній успіх приніс малодосліджена археологами оазис Ель-Фаюм в сотні кілометрів на південь від єгипетської столиці.

Цей район з давніх часів вважалася житницею не тільки Єгипту, але і Стародавньої Греції та Риму – тут збирають урожай двічі на рік. Фараони 12-ої династії навіть перенесли столицю ближче до цього оазису, коли іншу територію Єгипту охопила сильна засуха. Родзинка Ель-Фаюма – це прісноводне озеро Карун, яке, на думку дослідників, в часи фараонів, було набагато більш повноводним і дозволило створити цілу систему іригації.

“Російські археологи ведуть розкопки стародавнього некрополя, на місці якого був побудований коптський монастир Дейр-ель-Банат. Цей район вже починали досліджувати єгипетські археологи, але зараз їх справу продовжують росіяни. Верхні шари кладовища – це коптські поховання”, – говорить керівник Центру египтологических досліджень РАН Галина Бєлова.

Вже були знайдені прикраси, а також безліч коптський тканин. “Це дуже цікаво, оскільки копти переносили біблійні сюжети на тканини”, – говорить російський археолог.

Розкопки також показали, що серед коптів була висока дитяча смертність, і дітей часто ховали разом з матерями. Крім того, було виявлено кілька десятків тіл зі слідами трепанації черепа, причому, вдалою, оскільки люди жили після цієї складної операції протягом довгих років.

При похованні коптів зазвичай одягали повністю одягу, потім закатували в лляну тканину, два кінця якої скручували і заматывали мотузками. У голови зазвичай ставилося глиняний керамічний посуд.

Коптські поховання знаходяться прямо над похованнями греко-римської епохи, які представляють для російської місії особливий інтерес. “Поховання греко-римського періоду знаходяться на рівні двох метрів і глибше. Як правило, це нефарбовані саркофаги, але з масками”, – каже Галина Бєлова.

Але справжньою удачею стало виявлення гробниці з трьома добре збереглися мумії епохи Птолемеїв. Цікаві й самі саркофаги, в яких лежать мумії. На відміну від інших, вони мають різнокольорові малюнки та ієрогліфічні написи, які несуть дані про померлого і його сім’ї.

Але дерев’яна кришка саркофага приховувала більш захоплюючу картину – позолочену маску, через дві тисячі років зберегла своє дивовижне сяйво. Судячи з намальованою на чорній масці борідці, це мумія чоловіка, можливо, глави сімейства.

Вченим ще належить ретельно вивчити мумію, в тому числі за допомогою рентгену, що дозволить встановити її точний вік, а, можливо, і відтворити образ людини.

В тій же гробниці була виявлена незаймана мумія в картонаже з пресованого папірусу довжиною 140 сантиметрів. Вчені не зважилися відкривати картонаж в польових умовах – про те, що знаходиться всередині, стане відомо пізніше. Але судячи з розмірів та малюнків на картонаже, всередині похований дитина, швидше за все, дівчинка.

Ще одне унікальне поховання виявлено поблизу гробниці некрополя. Це дитина, похований в оточенні муміфікованих тварин – собак, кішок, мавп, а також ібісів. Раніше подібне ніде не зустрічалося, і археологи поки не можуть знайти відповідь на питання: чому дитину поховали в оточенні тварин.

Великий інтерес у археологів викликала також мумія літньої жінки з збереженими плетеними кісками. Спеціально запрошений фахівець по черепним реконструкціям з музею природної історії Уфи Олексій Нечволода вже відтворив на папері образ жінки.

Район оазису Ель-Фаюм археологічно не досліджений, розкопки ведуться нечасто, і в російських археологів є всі шанси збагатити єгиптології новими знахідками, враховуючи, що у сфері їх інтересів відразу кілька об’єктів: некрополь, стародавній монастир і греко-римське місто, заснований на початку нашої ери.

Попередня статтяТисяча давніх поховань знайдені в Колумбії
Наступна статтяКонюшина-рекордсмен з 21 листом