Сорт картоплі луговський: характеристика і опис, відгуки, фото

0
102

Вміст

  • 1 історія виникнення
  • 2 опис картоплі сорту луговський
    • 2.1 кущ
    • 2.2 бульби
  • 3 характеристика картоплі луговської
    • 3.1 смакові якості картоплі луговської
    • 3.2 терміни дозрівання картоплі луговської
    • 3.3 врожайність картоплі луговської
    • 3.4 регіони вирощування
    • 3.5 стійкість до хвороб
  • 4 переваги та недоліки
  • 5 правила посадки
  • 6 рекомендації по догляду
  • 7 збір і зберігання врожаю
  • 8 висновок
  • 9 відгуки дачників про картоплю луговской

Селекціонери постійно працюють над створенням поліпшених сортів овочів, підвищуючи їх характеристики і смакові якості. У приклад можна взяти вдосконалений гібрид на основі сорту синьоокка – картопля луговський. Він відрізняється підвищеною врожайністю і хорошим показником лежкості.

Картопля луговська, завдяки високій врожайності, придатна для вирощування в промислових масштабах

Історія виникнення

Сорти луговської є дітищем українських селекціонерів, який був виведений в інституті насіннєвого картоплярства при академії аграрних наук в луганській області. Прототипом гібрида стала картопля синьоокка, але, на відміну від прабатька, луговський має ряд переваг, таких, як більш ранній термін дозрівання, холодостійкість і підвищена лежкість.

У держреєстр срср картопля луговська була включена в 1987 році. Кращий для культивування в областях з помірним кліматом. Добре росте на території від північно-західного до далекосхідного регіонів.

Опис картоплі сорту луговський

Зовні городнє рослина не має певних особливостей. Цінується картопля луговська більше за прекрасні смакові якості. Варто відзначити також невибагливість у догляді і високу стійкість до поширених захворювань.

Кущ

Кущ картоплі сорту луговський середньорослий, компактний, прямостоячий. Листя невеликі, темно-зеленого кольору, злегка опушені, з добре промальованими прожилками.

Під час цвітіння на верхівках куща утворюються великі віночки з білими або бежевими квітами. Тримаються вони недовго, після чого засихають і опадають, в рідкісних випадках на їх місці зав’язуються ягоди.

Коренева система потужна, добре розвинена, що дозволяє формуватися до 15 середньорозмірних бульб.

увага! через близьке розташування кореневища до поверхні грунту, коренеплоди можуть утворюватися у верхніх шарах грунту, що призводить до їх позеленіння, тому кущі вимагають підгортання.

Бульби

Виглядає луговська картопля привабливо, що впливає на товарні якості сорту. Бульби гібрида середні, розмір їх варіює від 80 до 120 г, іноді зустрічаються екземпляри вагою до 200 г.форма коренеплодів округла. Шкірочка тонка, рівна, світло-рожева з поверхневими нечисленними очками.

На зрізі бульби білого кольору, не темніють. При термообробці картопля в міру розсипчаста, що залежить від кількості крохмалю, який в різних умовах вирощування може варіювати від 12 до 19%.

Лежкість картоплі сорту луговський становить до 97%

Характеристика картоплі луговської

Як видно з опису та фото картоплі сорту луговської, гібрид має масу переваг, тому він успішно культивується як городниками на особистих ділянках, так і фермерами у великих господарствах. Характеризується хорошими смаковими якостями і простотою вирощування.

Смакові якості картоплі луговський

Луговський картопля відноситься до столових сортів, до кулінарного типу с.так як для коренеплодів характерна добре розварюється, м’яка, помірно борошниста м’якоть, використовують їх для приготування різних страв (варіння, підсмажування, пюрирования, запікання). Смакові якості при цьому оцінюють як високі.

Терміни дозрівання картоплі луговської

Картопля сорту луговської відносять до середньоранніх, так як з моменту посадки до дозрівання коренеплодів проходить в середньому від 70 до 85 днів. При ранньому зборі врожаю (до 75 днів після сходів) шкірка бульб залишається тонкою.

Врожайність картоплі луговської

Врожайність відзначена висока, так при належному догляді з одного куща можна зібрати до 15 середньорозмірних бульб (з сотки виходить приблизно до 350 кг). З гектара максимальний показник збору врожаю був зафіксований в межі 514 центнерів.

Регіони вирощування

Сорт луговський, на відміну від свого попередника, є більш холодостійким. Він відмінно адаптується до різних кліматичних умов, тому придатний для культивування в північному, північно-західному, центральному, центрально-чорноземному, північно-кавказькому, уральському, західно-сибірському і в далекосхідному регіонах.

Стійкість до хвороб

Гібрид був виведений з урахуванням підвищеної стійкості до поширених захворювань картоплі. Він практично не схильний до раку, чорної ніжці і парші. Має хороший імунітет до грибкових захворювань і завдяки ранньому терміну дозрівання не боїться фітофторозу. Але при перезволоженні грунту може бути вражений фузаріозом або альтернаріозом.

Переваги і недоліки

Будь-яке городнє рослина має ряд переваг і недоліків, це відноситься і до картоплі луговской. Селекціонери постаралися врахувати всі негативні якості коренеплодів, намагаючись їх виключити при виведенні гібрида.

Більшість бульб картоплі луговської мають акуратну форму без істотних вад

Плюси:

  • холодостійкість;
  • середньоранній термін дозрівання;
  • високий показник врожайності;
  • привабливий товарний вигляд коренеплодів;
  • високі смакові якості;
  • багатий склад на мікроелементи і вітаміни;
  • хороший показник лежкості до 97%;
  • стійкий імунітет;
  • невибагливість у догляді.

Мінуси:

  • чутливість до поживності грунту (в виснаженому грунті в коренеплодах значно знижується рівень крохмалю);
  • при надлишку вологи відбувається загнивання картоплі.

Правила посадки

Посадку картоплі здійснюють в середині або в кінці травня в залежності від регіону. Основною умовою є прогрітий грунт до +9 ºc.

Насіннєву картоплю луговську відбирають без явних ознак гниття та інших дефектів. Наявність на бульбах паростків обов’язково. Перед посадкою бажано обробити насіннєвий матеріал фунгіцидами.

Грунт потрібно підготувати з осені, для цього його перекопують разом з перегноєм або компостом. Навесні здійснюють повторну перекопування з внесенням в грунт мінеральних добрив.

Важливо! при підвищеній кислотності грунту потрібно внести в неї гашене вапно або доломітове борошно.

Схема посадки стандартна. Відстань між лунками має становити не менше 30 см, а міжряддя – близько 50-70 см.це необхідно для подальшого підгортання кущів.

Лунку робити слід в глибину до 15 см.у регіонах з теплим кліматом можна бульби сильно не поглиблювати, досить буде і 10 см.

Рекомендації по догляду

Догляд за картоплею потрібен мінімальний. Полягає він в поливі, підгодівлі, прополюванні і в підгортанні.

За період вегетації полив здійснювати слід не більше трьох разів. Під час посадки, в період активного росту і перед закінченням цвітіння.

Увага! після цвітіння поливати картоплю небажано, так як його імунітет знижується, а перезволоження може спровокувати розвитку фузаріозу, альтернаріозу або фітофторозу.

Якщо грунт поживна, то можна обмежитися тільки осіннім добривом грунту при підготовці ділянки до зими. При виснаженій землі під час посадки в лунку додають перегній або деревну золу. Даної підгодівлі досить для отримання хорошого врожаю.

Прополку і підгортання здійснюють протягом усього вегетаційного періоду. Виконувати дані дії починають, як тільки паростки досягти не менше 10 см, потім повторюють після дощу і поливу.

Видалення бур’янів необхідно для кращої аерації грунту. Підгортання ж важливо для картоплі луговської через близьке формування бульб до поверхні землі, так можна мінімізувати попадання на них сонячного світла.

За вегетаційний період підгортання виробляють не менше трьох разів

Збір і зберігання врожаю

Збір врожаю картоплі луговської здійснюють після того, як бадилля почне в’янути і жовтіти. При необхідності коренеплоди викопують на 75-80 день після посадки. Приблизно за 5-7 днів бадилля скошують, щоб бульби зміцніли.

Починати викопувати бульби можна з середини літа, але повнуЗбирання врожаю виконують в період з кінця серпня по середину вересня. Погода при цьому повинна бути суха. Пізній збір картоплі загрожує втратою його смакових якостей і утворення жорсткої шкірки.

Після викопування бульб їм потрібно дати час просохнути. Для цього їх розсипають в один шар на землі на 2-3 години, після виробляють сортування. Картопля для вживання в їжу розподіляють по мішках і відправляють в темне прохолодне місце з хорошою вентиляцією. Бульби, які відбирають для посадки на наступний рік, укладають в ящики і також ставлять в темне приміщення.

Увага! розрізані коренеплоди для зберігання непридатні, тому їх відразу використовують для приготування.

Висновок

Картопля луговська є невибагливою овочевою культурою, яка має достатню кількість переваг в порівнянні з іншими сортами. Саме тому все більше городників віддають перевагу даному гібриду. Сьогодні вирощування картоплі луговської здійснюють у багатьох регіонах росії, а також на території україни та білорусі.

Відгуки дачників про картоплю луговской

Дар’я меганскова, м. Твер

Я вже протягом десяти років вирощую на своїй дачній ділянці картопля сорту луговський. Вперше познайомилася з ним я завдяки сусідові, взявши у нього на пробу насіннєві бульби. Зібраний урожай здивував, та й картопля виявився смачним, придатним для будь-яких страв. Тепер навіть і не замислююся про заміну на інший сорт.

Михайло лебедець, м волжськ

Я вирощую картоплю не тільки для своєї сім’ї, але і на продаж. Ділянка у нас невеликий, всього 6 соток, тому при виборі сорту я спирався на високу врожайність і хороший смак. Картопля луговська повністю відповідає моїм вимогам. Бульби досить великі, рівні і довго зберігаються, при цьому легко переносять транспортування.

Євген жуков, м воронеж

Шість років тому у нас з’явилася проблема, картопля, який садили протягом десяти років, став давати все менше врожаю. Тому нам довелося шукати заміну. Випробували ми кілька сортів, але результат був хорошим тільки в перший рік, потім знову проблеми зі схожістю і врожайністю. Але якось нам порадили спробувати гібрид луговський. На подив, картопля виявився досить непоганим. Урожайність після першого і другого року посадки практично не змінилася. Смакові якості хороші.

Попередня статтяЧому сохнуть листя у баклажанів в теплиці і що робити
Наступна статтяКордилина-червона драцена-невибаглива красуня для ледачих квітникарів