В Абхазії виявлений скарб пятитисячолітньої давності

0
392

Як повідомляє РИА Новости, в Гудаутском районі Абхазії місцеві жителі знайшли так званий “скарб ливарника” – 20 бронзових сокир, які відносяться приблизно до III тисячоліття до нашої ери. За словами начальника Управління охорони пам’яток історико-культурної спадщини невизнаної республіки Вадим Бжанія, сокири були знайдені в селі Звандрипш при распашке землі. “Хоча це не оброблені зразки сокир, але для науки вони представляють великий інтерес”, – сказав Вадим Бжанія.

У зв’язку із знахідкою Управління з охорони пам’яток направляє експедицію для продовження дослідження території села Звандрипш.

Науковий співробітник Державного музею мистецтва народів Сходу Ольга Брильова, неодноразово брала участь в археологічних експедиціях в Абхазії, зазначила, що знахідки стародавніх бронзових предметів, які археологи називають “скарбом ливарника”, не рідкість для республіки.

“Ці сокири схожі між собою і належать до одного часу. Вчені їх датують XVI-XIII століттями до нашої ери”, – говорить Ольга Брильова.

Вона пояснила, що перші такі скарби в Абхазії відносяться до епохи середньої бронзи (кінець III – перша половина II тисячоліття до нашої ери), а більшість їх належить до кінця доби середньої бронзи та початку пізньої бронзи (друга половина II тисячоліття до нашої ери – IX століття до нашої ери).

“В епоху середньої бронзи жителі Абхазії освоїли виробництво бронзових предметів. Деякі вчені знаходять багато спільного між бронзовими виробами Абхазії та Прикубання. Можливо, в Абхазії вже тоді існував свій металургійний центр, який був пов’язаний з таким же центром на території Прикубання”, – зазначає Ольга Брильова.

За її словами, скарби цього часу, як правило, складаються з предметів господарського призначення – наприклад, сокир, мотик, а також бронзових злитків.

В епоху, якій належить знайдений скарб, у Греції настав мікенський період, коли з’явилися такі протодержави як Мікени, Афіни і Фіви, в Єгипті настала епоха Середнього царства, коли Фіви стають культурно-політичним центром. В Абхазії в цей час люди жили в селищах хутірського типу, великих фортець цього часу вченим не відомо.

Попередня статтяЗаміна ДНК перетворює один вид в інший
Наступна статтяЗелені відтінки 2022 від провідних виробників фарб