6 порад по штроблению стін під проводку

0
138

Капітальний ремонт квартири – це майже завжди заміна електропроводки, яка з плином часу перестає відповідати все більш високим вимогам господарів і не справляється зі збільшеним навантаженням. Власникам квартир в новобудові також доводиться мати справу з прокладкою проводки. Щоб отримати не тільки якісний, але і естетичний результат, дроти ховають в поглиблення – штроби. Чи можна впоратися зі штроблением стін під проводку власними силами або краще залучати фахівця? які правила доведеться врахувати? який інструмент знадобиться?

Норми, яким слідують при штроблении стін

Початок будь – якої роботи-це складання плану, а коли мова йде про проводку, то необхідно враховувати ще й ряд правил. Заздалегідь продумайте розташування всіх розеток, вимикачів, світильників і побутових приладів . Відзначте на плані кожну з точок споживання електроенергії. Також на кресленні необхідно позначити трасу, по якій будуть проходити дроти. Можна все це зобразити на папері, а можна використовувати спеціалізовані програми.

При складанні плану електропроводки і визначаючись, де будуть проходити штроби, враховуйте наступні моменти, регламентовані снип 3.05.06-85

  • штроби повинні бути строго вертикальними або горизонтальними . Це через роки полегшить комусь життя при пошуку проводки в стіні. Єдиний виняток-штроблення стін з ухилом, як, наприклад, на мансарді, тоді штроба повинна бути паралельна нахилу стіни;
  • максимальна ширина штроби-30 мм, глибина – 26 мм;
  • довжина траси від розподільної коробки до точки – не більше 3 м;
  • між двома точками допускається тільки один поворот проводу, так як кожен поворот-це джерело підвищеного нагріву кабелю;
  • відстань від штроби до газової труби і батареї – не менше 50 см, від дверей і вікна – не менше 10 см, від підлоги і стелі-від 5 см;
  • штробити внутрішні несучі стіни заборонено , так як при пошкодженні матеріалу може оголитися арматура, в результаті чого запуститься процес корозії, а це обов’язково позначиться на міцності всієї будівлі. Але все ж кілька варіантів виходу з ситуації є – про це читайте нижче;
  • кути і підлогові плити перекриття штробити не можна. Проводку можна заховати в бетонній стяжці, в кабель-каналі.

Штроблення стін-запорошений і галасливий процес, тому обов’язково працювати в масці, а краще – в респіраторі, а також в рукавичках і окулярах. Роботи проводите з 10 до 17, роблячи перерви, щоб зберегти добросусідські відносини.

Розмітка поверхонь

Підготовка до штроблення стін полягає в наступному:

  • виявити стару проводку , для чого використовуються тестери і індикатори. Добре, якщо у вас є план старої проводки, але, як показує практика, так щастить далеко не всім. Місце проходження старої проводки необхідно відзначити на стіні;
  • стару проводку треба знеструмити , а якщо це зовсім неможливо, то нова лінія не повинна перетинатися зі старою;
  • дверні прорізи краще завісити вологою тканиною. Навіть якщо дверне полотно буде закрито, пил пробереться в щілини і заполонить інші кімнати.

Способи штроблення стін під проводку

Молоток і зубило

Молоток і зубило – дідівські інструменти, які дозволять витратити мінімум грошей на штроблення стін. Мінус-штроби будуть кривими, а сам процес – дуже довгим . Складно уявити собі, щоб молотком і зубилом зробили канавки для всіх проводів в квартирі.

Сам процес досить простий, можна впоратися без особливої підготовки. Спочатку зубило широкою стороною прикладають до наміченої лінії і вдаряють молотком. Таким чином намічають краю штроби. Потім зубило ставлять поперек канавки і починають вибивати поглиблення в стіні. Можна намітити межі штроби на певній ділянці, а потім «копати» в глибину, а можна «заглиблюватися» після кожних пари сантиметрів зроблених кордонів.

Лінії у штроб будуть нерівними, але згодом все одно вони будуть приховані під шаром штукатурки і обробки. Отримати більш рівні краї можна, якщо заздалегідь зробити надпили ножівкою.

Молоток і зубило-найдовший і трудомісткий спосіб штроблення стін. Підійде він, якщо раптом виникла необхідність продовжити існуючу трасу, а майстра зі штроборезом кликати вже не хочеться.

Перфоратор або ударний дриль

Обидва інструменти дозволяють досить швидко штробити стіни, але краю канавок будуть нерівними. Ударний дриль і перфоратор – не одне і те ж. Ударний дриль проробляє отвори за допомогою обертання, перфоратор – за допомогою удару. У дрилі удар слабкий, але з великою частотою, у перфоратора удар сильніше, не вимагає ніякої допомоги з боку людини. Дриль впорається з бетоном і цеглою, але не призначена для частого свердління з ударом. перфоратор куди могутніше , зможе довбати бетон і цегла будь-якої щільності, тому для штроблення він в пріоритеті.

Принцип роботи наступний:

  • буром на відстані 1-1, 5 см один від одного зробити поглиблення по всій трасі;
  • замінити бур на лопатку і під кутом 45 градусів вичистити канавку, проходячи від точки до точки. Використовуйте режим ” без свердління»;
  • лопатку перфоратора краще не ставити поперек стіни, інакше можна відколоти шматок стіни;
  • якщо в розпорядженні тільки дриль, то візьміть побідитове свердло діаметром 8-10 мм.відстань між отворами менше – 0,5-1 см. Якщо потрібна широка штроба, робіть отвори в шаховому порядку. Проміжки вибивають за допомогою молотка і зубила, як було описано вище. Такий спосіб підійде, якщо необхідно, наприклад, зробити штроби в одній кімнаті. якщо ж має бути завдання провести проводку у всій квартирі, то краще запросити фахівця. жителі києва та області можуть звернутися в компанію relicon, на сторінці https://relicon.kiev.ua/elektromontazh / можна ознайомитися з переліком послуг, цінами і перевагами. Фахівці компанії виконують як цілі проекти, так і окремі електромонтажні роботи.

Болгарка

Болгарка дозволяє створити штробу з ідеально рівними краями , без відколів і тріщин, тому подальші роботи по чорновій обробці будуть спрощені. Знадобиться інструмент з алмазним диском. За наміченої трасі проводки надпилюють дві паралельні лінії, ширина між якими відповідає ширині штроби. Діставати матеріал з канавки доведеться за допомогою перфоратора або ж молотком і зубилом.

Болгарка при роботі утворює багато пилу, тому можна відразу ж всмоктувати її пилососом, тримаючи трубку близько до вогнища її утворення. Побутовий пилосос не підійде-тільки будівельний. Його можна взяти в оренду або позичити у знайомих. Але навіть будівельним пилососом весь пил ви не зберете.

Щоб мінімізувати утворення пилу, можна постійно зволожувати стіну, але робити це необхідно до початку роботи інструменту, щоб вода не потрапила на диск. Також у продажу можна знайти спеціальні пилососи, які підключаються до болгарки, — варіант на випадок, якщо помічник не знайшовся.

Штроборез

Штроборез – професійний інструмент. Купувати його на один раз немає сенсу, але якщо є можливість взяти в оренду, то чому ні. Штроборез оснащується двома алмазними дисками, можна варіювати дистанцію між ними, визначаючи ширину штроби, а також можна задавати потрібну глибину. Обидва кола зверху закриті кожухом, який примикає до стіни при різанні. Вся пил відразу ж втягується в пилосос через передбачений для цього відведення.

Після того, як сформовані краю штроб (вони виходять ідеально рівними, сам процес швидкий і не особливо запорошений), залишки матеріалу вибираються перфоратором.

Штроби під розетки

Під розетки штроби робляться наступним чином:

  • у центрі точки підключення свердлять отвір діаметром близько 8 мм;
  • по контуру майбутньої розетки дрилем роблять отвори;
  • нішу під розетку можна висвердлити дрилем з насадкою-коронкою.

Особливості штроблення різних матеріалів

Штроби в газобетоні і пінобетоні

Це досить м’які матеріали, легко впорається і дриль, і болгарка, і перфоратор. Можна навіть використовувати ручний штроборез , який оснащується загостреною дугою. Штробу необхідної глибини можна буде зробити за 3-4 підходи. При необхідності такий інструмент можна зробити навіть самостійно з жорсткої перфострічки або заточеною з одного боку металевої пластини. Для зручності кріплять ручку або трубу.

Штроби в дереві

В дерев’яних будинках заборонено робити приховану електропроводку . Всі кабелі прокладаються відкритим способом, можуть бути приховані в кабель-каналах, тому і штробить стіни не доведеться.

Штроби вГіпсокартон

Гіпсокартон-занадто крихкий матеріал, щоб його штробити. Всі дроти укладають позаду нього, а отвори під розетки роблять за допомогою насадки-коронки на дриль або перфоратор.

Штроби в цеглі і бетоні

для горизонтальних штроб в цегляній стіні підійде навіть молоток і зубило, якщо ви зможете потрапити в шов, а ось вертикальні штроби краще робити за допомогою електроінструменту – дрилі, перфоратора, штробореза.

Бетон-міцний матеріал, тому молотком і стамескою тут точно нічого не зробиш, а всі інші способи підійдуть. Якщо бетон підвищеної міцності, то болгарку краще не використовувати – при натиску коло може зірватися.

Штроблення несучих стін

З внутрішніми несучими стінами слід бути гранично обережним. Незручний рух-оголена арматура, і ось уже міцність всієї будівлі порушена. Як же бути власникам квартир? є кілька варіантів:

  • у місцевому департаменті з будівництва отримати дозвіл на штроблення стін, намагаючись довести, що штроби будуть не настільки глибокі, і до арматурного каркаса ви не дістанете;
  • нанести на стіну шар штукатурки і тільки потім знищити стіну. Вся глибина канавок доведеться, в основному, на шар штукатурки;
  • заховати дроти за гіпсокартоном , таким чином вирішиться ще й проблема вирівнювання стін;
  • прокласти дроти в електротехнічних плінтусах. Якщо підібрати модель відповідного кольору і дизайну, то особливої шкоди естетиці ви не завдасте.

Як закрити штробу?

фінальна стадія робіт проходить наступним чином:

  • штроби необхідно очистити від пилу, підійде як будівельний пилосос, так і звичайний віник;
  • канавки слід обробити грунтовкою;
  • щоб знизити рівень усадки, можна трохи змочити стіну у штроб;
  • коли все остаточно просохло, згідно зі схемою монтуються кабелю, розподільні коробки;
  • для закладення штроб зазвичай використовують гіпсову штукатурку;
  • щоб штукатурний шар не просів і не почав обвалюватися, можна використовувати армуючу сітку.

Наостанок ще раз відзначимо. Не впевнені, що зможете виконати всі роботи самостійно, — краще відразу зверніться до фахівців.

.

Попередня статтяВинахідник розробив робота для гасіння пожеж
Наступна статтяПластик з курячого піря