На Курилах виявлені нові археологічні памятки

0
284

Нові археологічні пам’ятки на островах середньої Курильської гряди виявлені в результаті наукової експедиції, організованої в рамках комплексного проекту дослідження Курильських островів, повідомив РІА Новини завідувач лабораторії археології Сахалінського обласного краєзнавчого музею Валерій Шубін.


На Курилах виявлені нові археологічні пам’ятки

За його словами, цього літа Курили відвідали 35 російських і зарубіжних вчених: вулканологи, геологи, геофізики, сейсмологи, археологи.

“Майже за місяць наукових досліджень археологи дослідили не тільки вже відносно добре знайомі Уруп, Симушир і Шиашкотан, але й острови, на які “вперше ступила нога археолога”. На острові Экарма, наприклад, вже перший “науковий десант” відразу виявив археологічний пам’ятник”, – сказав Валерій Шубін.

Він додав, що вперше був повноцінно досліджений і ушиширский архіпелаг. “На одному острові архіпелагу – Янкича – археологічного пам’ятника знайти вченим ніяк не вдавалося. Вчені пояснювали це тим, що острів невеликий, умов для поселення там практично немає, навіть відсутня прісна вода. Але в цей раз дослідницька група все ж знайшла сліди археологічного пам’ятника, розташованого на уступі стометрової морський тераси”, – зазначив археолог.

“План пам’ятника і “шурфовка” ділянки вже зроблені, взяті зразки деревних вугілля для радіовуглецевого датування”, – сказав Валерій Шубін.

За словами вченого, за експедицію вдалося зібрати близько 250 зразків деревного вугілля. “Це більше, ніж зібрано за всю історію дослідження Курив”, – сказав Валерій Шубін. Крім цього, серед здобутих природничо-наукових матеріалів – 5 тисяч кісток різних морських ссавців, птахів, риб для визначення статевовікового і видового складу, зразки ґрунту, металу та багато іншого.

Він зазначив, що результат стаціонарних археологічних розкопок на Урупе, Симушире і Шиашкотане – близько 3 тисяч артефактів. “Особливо порадував Уруп. Там знайдено технологічне, чудово прикрашений різьбленим орнаментом збори гарпунів з кістки і дерева. Безумовно, це гордість колекції”, – зауважив Валерій Шубін.

За його словами, надзвичайно цікаві знахідки – художні предмети, у тому числі різьблена ложка з антропоморфним зображенням, аплікаційне зображення морської тварини, схожої на котика, кілька інших прикрашених орнаментом різьблених виробів з кістки. А також знаряддя праці, предмети домашнього вжитку та інше.

“Імовірно, виготовили предмети люди Охотської культури, вік знахідок – півтори-дві тисячі років. Щодо етнічного походження давніх жителів Курив, створили предмети, поки йдуть суперечки. Можливо, це прибульці з районів північної частини Тихого океану, так звані эскоалеуты. Саме вони, представники эскимосско-алеутського етносу, освоювали Сахалін і Курильські острови в той час”, – додав Валерій Шубін.

Попередня статтяЖувальна гумка віком 5 тис. років
Наступна статтяЕйфелеву вежу хочуть прибрати до ювілею