Секрети ідеального газону: чим підгодовувати, як стригти, коли поливати

0
96

Здоровий газон — найвдаліший варіант оформлення відкритого простору саду. Він благотворно впливає на мікроклімат ділянки і є відмінним фоном для ландшафтних композицій, а колір соковитої трави радує око. Але будь-яка зелена галявина потребує ретельного догляду, і якщо розкласти всі необхідні процедури по поличках, то виявиться, що необхідних маніпуляцій всього кілька, і їх виконання не складає особливих труднощів, а тимчасові витрати не так вже й великі.

ідеальний газон – не мрія, а результат дбайливого догляду

Як правильно поливати газон

Сказати точно, скільки разів потрібно поливати газон, не можна. Все дуже індивідуально, але є головні принципи. Важливо не допускати сильного пересушування газонного покриття, в результаті якого починається незворотний процес — злаки жовтіють і гинуть. Чим легше грунт, тим швидше волога його залишає, тому на легких грунтах необхідні більш часті і рясні поливи . Перезволоження представляє не меншу шкоду: при цьому коренева система злаків відчуває нестачу кисню, рослини послаблюються і поступаються місцем бур’янам видам, мохам.

дощувачі добре зволожують коренеобитаемий шар

Кратностьполива залежить від багатьох факторів-від механічного складу грунту, ступеня його зволоженості, рівня освітленості галявини, опадів, вимогливості самих трав. У спекотні періоди він може бути необхідний кожен день або через день. В інших випадках краще орієнтуватися на вологість грунту (можна визначити рукою) і стан рослин: трохи пониклі листя — сигнал про нестачу вологи. Газону шкідливі часті і мізерні поливи. Краще-більш рідкісні і рясні, що дозволяють зволожити верхній шар грунту на 20-30 см . Тільки так рослини отримають вологу в необхідній кількості.

Правила стрижки: з ранньої весни до осені

Регулярна стрижка не тільки дозволяє створити естетично привабливе покриття, але і забезпечує нормальний ріст і розвиток газонних злаків. Не можна дозволяти траві виростати вище 8-10 см-важливо дотримуватися регулярну висоту стрижки близько 4-5 см.виняток — перший весняний укіс, що проводиться після того, як висота трави досягне 10-12 см (ніжною молодій траві дозволяють підрости), а висоту косіння встановлюють таким чином, щоб зрізати не більше 2-3 см, тобто близько 8-9 см. Через тиждень можна буде підстригти газон на звичну висоту.

рекомендована регулярна висота стрижки – 4-5 см

Наступні укоси проводять, коли трава відростає на 2-3 см, при цьому бажано не зрізати більше 1/3 довжини трави, в іншому випадку рослини відчувають сильний стрес, стають ослабленими, менш привабливими і більш вразливими для шкідників і захворювань. Продовжують регулярну стрижку до тих пір, поки відбувається зростання трави. При останньому скошуванні залишають більш високий травостій для кращої перезимівлі (на 2 см більше регулярної висоти).

Як стригти щойно посіяний газон

Молодий газон в перший рік життя стрижуть трохи інакше. До того як перейти на регулярну висоту скошування, молодим сходам потрібно дати зміцніти, утворити більш густий покрив. Нижче представлена корисна схема стрижки посівного газону в перший рік життя.

стрижка посівного газону в перший рік життя

Реалізуючи цю схему, ви за один рік отримаєте добре сформоване зелене покриття. У перший рік підгодівлі будуть не потрібні, за умови що при підготовці ділянки ви внесли всі необхідні добрива.

Багато дачники сіють газон навесні, але деякі фахівці рекомендують закладати галявину в серпні. Технологія посіву і всі аргументи на користь цього терміну посіву — в статті про час газону.

Помилки при стрижці газону

В ідеалі проводити стрижку дорослого газону потрібно на наступний день після поливу. Якщо ви приїхали на дачу на пару днів, то можете полити галявину рано вранці, а до вечора — підстригти. Мокра трава сильно липне і може забити механізми газонокосарки. Є ймовірність того, що ножі не забезпечать рівний зріз і будуть рвати травинки, а це позначиться на зовнішньому вигляді газону. Про те, які ще помилки часто допускають дачники при стрижці газону, ви дізнаєтеся з малюнка нижче.

стрижіть газон правильно

Інші корисні статті про догляд за газоном:

Коли і які добрива вносити

Рослини поглинають поживні речовини з грунту і за рахунок цього активно ростуть. При скошуванні ми видаляємо частину стебел і стимулюємо їх нове зростання, тому грунт під зеленою галявиною досить швидко виснажується. Якщо не вносити добрива, відбудеться виродження газону. Спершу рослини будуть виглядати пригніченими, почнеться відмирання, а потім їх почнуть витісняти бур’яни.

Частотаподкормок мінеральними добривами залежить від типу грунту і ступеня його зволоження, від кількості опадів (може відбуватися швидке вимивання мікро – і макроелементів), а також від виду газону. Так, спортивний, що відчуває значні навантаження, і партерний, чий зовнішній вигляд повинен бути бездоганним, піддаються особливо частим укосів і, отже, потребують більш частих підгодівлі.

Весняна підгодівля газону

Перша підгодівля (краще — позакоренева) проводиться ранньою весною, після сходу снігу, але після видалення рослинного повсті і сміття. Вона спрямована на активацію росту трави — вона може складатися з одного азоту. Можна використовувати також будь-яке добриво з позначкою «весна-літо», в таких азот переважає. Органічне добриво у вигляді нейтральноготорфа або перегною вносять ранньою весною або восени, рівномірно розподіляючи по поверхні шаром близько 1-2 см і одночасно вирівнюючи наявні нерівності газону.

розподіляйте добрива рівномірно, щоб не отримати» плямистий ” газон. Зручно використовувати ручний розкидач-сівалку

Літня і осіння підгодівлі газону

На початку літа проводять другу підгодівлю комплексним мінеральним добривом. У серпні-вересні потрібно вносити добриво з переважанням калію і фосфору (на ньому може бути позначка «осіннє»). Мінеральні підгодівлі можна робити і частіше (до 4-5 разів), але якщо галявина і без цього виглядає здоровою, то не варто давати зайвого. Внесення азоту з другої половини серпня виключають зовсім, щоб газонні трави пригальмували зростання (так скоротиться частота стрижок), підготувалися до перезимівлі.

нюанси при підгодівлі газону

  • сухі добрива рівномірно розподіляють по вологому грунті, але при сухій траві відразу після стрижки. Потім добре поливають галявину. Якщо прогнозується дощ, то полив не потрібен.
  • якщо в складі використовуваних комплексних добрив не було мікроелементів, то потрібно додатково підгодувати газон розчином мікродобрив.
  • якщо ваш газон росте на піщаному грунті, вносите необхідну для однієї підгодівлі дозу добрив в два прийоми. Діліть норму навпіл, підгодовуєте половинкою дози, а через 7-10 днів вносите другу частину.

у деяких випадках потрібна додаткова підгодівля мікродобривами в хелатній формі

Додаткові процедури

При певних умовах (важкий грунт, віковий газон, погодні умови і т.д.) газону можуть знадобитися аерація, скарифікація, піскування або землювання.

Аерація

Це проколювання дерну з метою поліпшення повітрообміну, надходження вологи і поживних речовин. Її зазвичай проводять навесні і восени. На газоні з щільною дерниною може бути необходімааерація в період затяжних дощів (в перервах), стимулююча більш швидке проникнення вологи вглиб грунту і ліквідує її застій на поверхні. Газон проколюють вилами, за допомогою спеціальних насадок на взуття або механічним роликом з шипами (так званим їжачком).аерація покращує повітро – і вологообмін в грунті

Більш просунуті садівники або ті, у кого газони займають велику площу ділянки, набувають для цієї процедури електричний або бензиновий аератор. Цей інструмент проколює дерен трубками, які виймають з верхньої частини покриву невеликі земляні стовпчики разом з частиною коренів. На землі залишаються помітні дірочки в місцях проколів. Не плутайте аератор зі скарифікатором (вертикуттером). У останнього в якості робочої частини виступають ножі, і він залишає сліди у вигляді дрібних борозенок. Детальніше про нього — нижче.

Скарифікація

Ще одна важлива весняна процедура — скарифікація. Потрібна – всього раз на рік. Її краще проводити за допомогою спеціального інструменту — скарифікатора (він же вертикуттер), який видаляє стару траву, мох і підрізає частину коренів, стимулюючи їх зростання. Після процедури грунт стає більш пухкої, трав’янистий покрив формує міцну кореневу систему.

скарифікатор серйозно прочищає газон

Піскування та землювання

Піскування покликане поєднати функціїПідживлення і поліпшення повітряного режиму грунту. В результаті згладжуються невеликі нерівності на газоні, а дернина стає міцніше (не плутати з щільністю, яка заважає проникненню вологи) і товщі. Процедура проводиться раз в 3-4 роки, в червні-липні, коли трави повні сил. Суміш річкового піску, торфу і перегною (4:2:1 або 4:1:1) розподіляють по поверхні газону і розрівнюють. На глинистих ґрунтах можна використовувати тільки пісок.

Особливості вибору техніки для стрижки газону

Не всі газонокосарки можуть забезпечити велику висоту стрижки, яка потрібна при першому весняному укосі (8-9 см). Тут допоможе травокосарка (тример). Такий інструмент впорається з підрівнюванням крайок газону, підрізуванням трави у важкодоступних місцях, під лавою або там, де занадто вузько для проходу з газонокосаркою. Виконати всі ці завдання може бензинова травокосилкаhusqvarna 128r з напівавтоматичною тримерною головкою. А якщо на цей агрегат поставити чотирилопатевий ніж (входить в стандартну комплектацію), то він без праці зріже будь-яку траву з жорсткими стеблами. Такий широкий функціонал дуже важливий, адже на наших ділянках або біля них знаходяться зони, де «некультурна» рослинність вимахує до півметра.

травокосарка husqvarna 128r

Виходить, що тример — не заміна газонокосарці, а необхідний додатковий предмет в арсеналі господарського дачника.

Якщо травокосарка вам потрібна тільки для приведення в порядок кромок газону і покосу невеликих зарослих бур’яном зон, зверніть увагу на легковагі акумуляторні моделі (наприклад,husqvarna 115 il). На сьогоднішній день техніка на акумуляторах-найпростіша у використанні і обслуговуванні, малошумна і екологічна. Не потрібно думати про заправку паливом і складному змішуванні масла і бензину для двотактного двигуна, та й дихати вихлопними газами не доведеться. Вставили батарею, натиснули кнопку-і вперед!

акумуляторна травокосарка husqvarna 115 il

Ця модель сумісна з усіма компактними літій-іонними акумуляторами і зарядними пристроями husqvarna. Можете вибрати батарею, яка відповідає вашому обсягу робіт. Саме тому батареї поставляються окремо від інструменту. Базові моделі розраховані на безперервну роботу протягом півгодини. А з аккумуляторомhusqvarna bli200 тример буде працювати 1 годину 15 хвилин. Як правило, цього цілком достатньо. Якщо вам потрібно продовжити роботу, то зарядіть батарею за півгодини за допомогою зарядки husqvarna qc330. Цього часу вистачить, щоб перепочити. І знову за справу.

Якщо плануєте працювати з травокосаркою на ділянці, де ще немає електрики, то можете використовувати автомобільний зарядний пристрій husqvarna qc80 (80 вт), яке може зарядити будь-який акумулятор husqvarna «в польових умовах» через 12-вольтовий вихід машини.

Який тип газонокосарки вибрати

Головний помічник в регулярному догляді за газоном — це газонокосарка. Дуже важливо підібрати модель саме під ваші умови, так і інструмент буде справлятися з обсягом роботи, і ви будете працювати в комфортному режимі.

Несамохідні газонокосарки

Якщо у вас невелика площа ділянки зайнята газоном , то можна взяти несамохідну модель: як правило, у них більш низька ціна. Наприклад, husqvarna lc 153p-модель, що дозволяє вибрати один з трьох режимів покосу трави: збір в травозбірник, розподіл подрібненої трави по поверхні газону (функція мульчування bioclip ® ) або ж простий викид з подальшим прибиранням трави вручну. Такими можливостями володіють багато моделей husqvarna.

для невеликої ділянки досить несамохідної моделі, вони і коштують трохи дешевше

Якщо у вас компактний ділянка і є досить вузькі проходи, то має сенс придивитися до газонокосаркам з шириною деки до 50 см , наприклад до акумуляторної моделі husqvarna lc 247i, чия робоча ширина — 47 див.

Самохідні газонокосарки

На роботу з самохідної газонокосаркою (у таких є привід на задні колеса) ви витратите набагато менше зусиль . Її не потрібно штовхати, вона їде із заданою швидкістю, яку можна підлаштувати під свій крок. Ви тільки направляєте агрегат. Самохідні моделі (наприклад, бензинова газонокосарка husqvarna lc 153s) знадобляться на великих площах простий або досить складної конфігурації .

Якщо необхідна самохідна газонокосарка для середніх ділянок , зверніть увагу на характеристики акумуляторної моделі husqvarna lc 353iv. На неї можна встановити відразу дві батареї, що дає можливість працювати до півтори години без чергової зарядки.

husqvarna lc 353iv має подвійний відсік для акумуляторів, як і модель husqvarna lc 247i

Для найбільш важких умов, коли площа ділянки велика і на ньому є нерівності і схили, потрібна потужна самохідна модель. Роботу на складному рельєфі спрощують також збільшений діаметр задніх коліс і потужний протектор. Таким функціоналом володіє повнопривідна газонокосарка husqvarna lc 353awd. Велика ширина її сталевої ріжучої деки (53 см) дозволить вам швидше впоратися зі стрижкою трави на значній території. У неї широкий діапазон регулювання висоти косіння (всього 9 рівнів) від 2,54 до 10,16 см.це означає, що з нею можливі і перша висока стрижка, і покоси на регулярну висоту.

Роботи

Тим, хто мріє позбутися від обов’язку стригти траву раз-два на тиждень, варто придивитися до газонокосарок-роботів. Регулярність стрижки можна налаштувати в залежності від індивідуальних умов ділянки, швидкості росту трави і навіть погоди. При виборі моделі враховуйте, в першу чергу, площа (цей параметр завжди вказано в описі моделі) і складність вашої ділянки (наявність вузьких місць, перешкод, схилів). Для стандартних 6 соток оптимальним вибором стане газонокосарка-роботhusqvarna automower ® 305 — маневрена і компактна модель, що має особливий режим для стрижки вузьких проходів.

Будьте готові до того, що і коштує така самостійна помічниця більше, ніж звичайна газонокосарка. Але ж це окупається незаперечними перевагами: вона сама стриже траву, сама встає на зарядку і сама продовжує косити. Працює безшумно, з ідеальною якістю стрижки, вимагає лише мінімального обслуговування. При цьому вона абсолютно безпечна для дітей і тварин, які можуть перебувати на газоні під час роботи.

газонокосарка-робот husqvarna automower ® 305 стриже газон сама, а у вас з’являється додатковий вільний час

Як усунути дрібні проблеми

При несвоєчасному догляді, а іноді через не залежних від нас обставин газонне покриття втрачає привабливість. Важливо якомога швидше виявити причину і усунути проблему.

Трава переросла

Якщо травостій перевищив позначку 15 см, не зрізайте його відразу на висоту 4-5 см — проводите скошування поетапно. Спочатку подрежьте до висоти 10 см, через тиждень — на рівень 7 см, ще через тиждень — на регулярну висоту.

Трава вимокає

Така проблема часто виникає на важких грунтах і посилюється при надмірному поливі або дощовим літом. Ось чому при влаштуванні газону потрібні дренажна подушка і невеликий ухил. Якщо ж виникає локальне перезволоження через занадто щільною дернини, слід провести аерацію і вичесати зайву траву.

Жовті плями і лисини

Прічінипожелтенія і випадання окремих невеликих ділянок трави можуть бути різні-недостатній полив, шкідники, погана перезимівля, локальне витоптування і т.д. Спочатку встановіть джерело проблеми, по можливості усуньте її і проведіть підсівши.

локальне пошкодження можна восстановітьна ділянці, що підлягає ремонту, потрібно видалити дерен, розчистити рослинні залишки, підсипати землю до рівня поверхні галявини, підсіяти і закрити насіння, полити. Підсівати рекомендують ту ж або аналогічну травосуміш, інакше швидкість росту злаків і їх колір будуть відрізнятися від решти покриття. Вийнятий фрагмент можна замінити шматком дерну, вирізаним з місця, де він непомітний і легко відновиться. Також є спосіб, коли насіння накривають шматочком джутової мішковини, крізь яку проростає трава. Покривний матеріал не прибирають, він з часом просто зотлевает.

Попередня статтяАеліти багато не буває!
Наступна статтяЛеопард з Борнео виявився новим видом